ÚDRŽBA OBUVI

 

Výběr, ošetřování a údržba obuvi

Výběr obuvi:

Při vybírání obuvi dbejte prosím na to aby zvolený model,číslo a tvar obuvi přesně odpovídal Vaším představám.

Zvažte také účel užití,provedení,materiálové složení a způsob ošetřování obuvi. Obzvláště je nutné předcházet všem faktorům nepříznivě ovlivňujícím plnou funkčnost a životnost obuvi, jako např. vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, praní obuvi apod.

Při zachování dobrého stavu obuvi a její plné funkčnosti hraje velkou roli i pravidelná údržba.

K ošetřování obuvi používejte pouze prostředky k tomu určené. Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost.

Účelovost obuvi:

Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi.

Společenská obuv je určena pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech a nehodí se k delší chůzi. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch, a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.

Módní obuv svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách. Prvořadá je u ní módnost, nikoliv životnost. Zpravidla se vyznačuje aktuálními módními prvky, které také určují její přibližnou životnost.

Vysoce módní obuv - je obuv určená pro krátkodobé a občasné nošení. Materiály a typ konstrukce jsou vybírány s vysokým důrazem na poslední módní trendy.Vše je podřízeno vzhledu a estetické hodnotě (např. extrémně prodloužené špičky, podsazené podešve, vrchový materiál protažený až do spodkové části. Životnost obuvi je omezená, proto může být i výrazně kratší než je poskytovaná záruční doba. Tato obuv je určena především do suchého prostředí. Tato obuv není určena pro každodenní, časté používání.

 

Výrobní způsob:

Výrobní způsob výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi, tzn. jakým je spojen spodek obuvi se svrškem.

Obuv lepená - spodek obuvi je ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, či opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování

 

Ošetřování obuvi:

Hladká usňová obuv - obuv z tohoto materiálu ošetřujte speciálním krémem. Useň není voděodolný materiál, ale vodoodpudivost Vaší obuvi může být zvýšena pomocí impregnačních sprejů.

Nubuková, velurová (semišová) obuv - obuv se ošetřuje kartáčováním, nejlépe speciálními gumovými kartáčky. Při větším opotřebení můžete užít barevné i bezbarvé vodoodpuzující spreje a prostředky určené pro tento materiál. Obuv nikdy nekrémujte!

Textilní obuv - obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími spreji na textil.

Syntetická obuv - plasty, koženky - svým vzhledem se často zaměňují s usňovými materiály, jejich vlastnosti jsou však odlišné (prodyšnost, přizpůsobivost, absorpce). Obuv ošetřujte prostředky určené pro syntetické materiály, nebo pouze vlhkým hadříkem a vytřete ji do sucha. V žádném případě nepoužívejte k ošetření prostředky určené pro useň.

Plastové součásti obuvi jsou barveny a bývají velmi náchylné k mechanickému poškození způsobenému např. zakopnutím.

Zásady správného udržování obuvi:

obuv často střídejte

při obouvání, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci

obuv je nutné nechat po každém vyzutí důkladně vyschnout a vyvětrat - i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku vlivem pocení nohou

používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení

počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu

včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví (příp. podrážek), vkládajících či vlepovacích stélek nebo šněrovadel zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi. Toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci. Jde o základní údržbu uživatele, kterou si zákazník provádí sám.

opotřebení patníků souvisí s velikostí jejich plochy. Na malý patník (např. na jehlovém podpatku) je vyvíjen veliký tlak, což má za následek, že jeho opotřebení je podstatně rychlejší než-li opotřebení patníku větší plochou

nohu je nutno v obuvi dostatečně upevnit šněrovadly, zapínacími pásky apod. Nedostatečné upevnění nohy v obuvi může být příčinou nadměrného opotřebení podšívek a stélek.

bílé materiály mohou v průběhu užívání mírně zežloutnout

v důsledku konstrukce módní obuvi s prodlouženou špičkou dochází při chůzi ke kontaktu špičky obuvi s podlahou, popř. chodníkem, silnicí. Důsledkem je poměrně rychlé a intenzivní opotřebení špiček podešví, případně i svršků. Obuv je nutno pravidelně kontrolovat a včas provést podražení podešví. Jde o základní údržbu uživatele, kterou si zákazník provádí sám.

 

Údržbu obuvi v .PDF si můžete stáhnou zde